Ortodonti Uzmanımız
Dt. Koralp Kozan
Mesleki Deneyim 10 Yıl
EĞİTİM
Lisans Başkent Üniversitesi / Diş Hekimliği Fakültesi
Yüksek Lisans / Doktora Başkent Üniversitesi / ortodonti Anabilim Dalı
Mesleki Deneyimler A Clinica Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Gençer Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
İlk Umut Tıp Merkezi
Dentacenter Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği

Ortodonti

Ortodonti, diş hekimliğinin bir uzmanlık dalı olarak, uyumsuz ve çapraşık dişlerin uyumunu teşhis eden, kontrol eden ve bu durumu tedavi eden bir alandır.

Uyumsuz dişlerin nedenleri çeşitli olabilir. Örneğin, alt çenenin önde ya da geride olması gibi yapısal bozukluklar, ergenlik döneminde ise ortodontik tekniklerle düzeltilebilirken, yetişkinlerde cerrahi müdahale gerekebilir. Ayrıca, ağız solunumu gibi işlevsel bozukluklar da çene uyumsuzluğuna yol açabilir. Bu tür alışkanlıkların erken dönemde tedavi edilmesi önemlidir, çünkü iskeletsel gelişim tamamlandıktan sonra düzeltmek daha zor olabilir.

Biberon veya yalancı emzik gibi uzun süreli kullanımlar, parmak emme, tırnak yeme gibi alışkanlıklar da ortodontik problemlere yol açabilir. Bu tür alışkanlıkların erken yaşta düzeltilmesi önemlidir.

Ayrıca, dilin yapısal olarak büyük olması veya çekilmiş diş boşluklarının olması gibi durumlar da dişlerin aralanmasına neden olabilir. Dişlerin çeneye sığmaması durumunda da çapraşıklık meydana gelebilir. Erken veya geç süt dişi kayıpları da çapraşık dişlerin oluşmasına neden olabilir, çünkü daimi dişler bu boşluğa doğru kayabilir ve diğer dişlerin düzgün yerleşmesini engelleyebilir.

Sonuç olarak, ortodonti, uyumsuz dişlerin nedenlerini belirleyerek uygun tedavi yöntemlerini uygulayarak estetik ve fonksiyonel bir gülümseme sağlayan önemli bir disiplindir.

Anlaşmalı Olduğumuz Sigortalar

Özel Sağlık Sigortası Kapsamında Muayene Olmak İsterseniz Size Bir Telefon Kadar Yakınız.